Simsemester i öppet vatten i finska sjölandskapet Saimaa / Tågresa-paket

Simsemester i öppet vatten i finska sjölandskapet Saimaa / Tågresa-paket

Kesälahdentie 1614, 58520 Hiukkajoki

Minsta 1 personer
Högsta 20 personer

Simsemester i öppet vatten med egen strand

Resort Naaranlahti erbjuder boende året runt i semesterhus och rum/lägenheter i Saimaa-regionen, Europas största sjödistrikt och hjärtat av det finska sjölandskapet! Om du letar efter rena finska sjöar, välutrustade semesterhus med egen strand, roddbåt och avskildhet, är du hjärtligt välkommen! 

Sist men inte minst: Vi är stolta över att kunna erbjuda olika ”måste-prova”-aktiviteter i Finland: Fiske, rodd, att värma en bastu, att andas världens renaste luft, simma i en sjö med klart vatten, ta en promenad i skogen, plocka bär och svamp eller rida hästar och titta på våra andra djur på gården. Vi hjälper dig gärna att upptäcka hemligheterna hos världens lyckligaste nation!  

Vad gör Finland till världens lyckligaste nation? Det har definitivt att göra med friheten att njuta av naturen på de blå sjöarna och i de gröna skogarna. Vi älskar att fly det hektiska vardagslivet och de livliga städerna och omge oss med naturen.

Giltigt: Vänligen fråga om resans tillgänglighet 2026
Gruppstorlek: min 1, max 20

Dag 1
Ankomst och traditionell vedeldad bastu vid sjön

Dag 2
Simträning i öppet vatten - teknik

Dag 3
Besök i Punkaharju åsområde och skogsmuseet Lusto

Dag 4
Simträning i öppet vatten - distans

Dag 5
Båttur till sjön Puruvesi och simning i öppet vatten runt ön

Dag 6
Simning med finska hästar i sjön

Dag 7
Den självguidade skogsvandringen längs Puruvesi Trail

Dag 8 Avresa

Priser från: 8 dagar, 7 nätter | Måndag-Måndag
1150€/vuxen - boende i rum eller lägenhet +45€/dag enkelrum
1350€/vuxen - boende i en Perch-stuga +80€/dag stuga för en person
1460€/vuxen - boende i en Pike-stuga +100€/dag stuga för en person
690€/barn 4-12 år
I priset ingår helpension; frukost, lunch och middag från lantlig buffé, programmet, samt transport och tågbiljett (Kesälahti eller Punkaharju från kl. 9 till kl. 18). 

• Extra: Guidad visning i Savonlinna slott och sjökryssning 50€/vuxen, 30 € barn (pris från år 2023)
• Aktivitetsschemat kan ändras på grund av väderförhållanden.
• Nattlös natt i juni

  • Reseförsäkring
    Reseförsäkring rekommenderas starkt för utlandsresor. En omfattande plan bör inkludera täckning för avbrott, försening och avbokning av resan, medicinska kostnader, akut medicinsk transport, förlust av och skada på bagage, och en avgiftsfri dygnet runt-öppen reseassistansjour. En omfattande reseförsäkring kostar vanligtvis 5 till 12 procent av din reskostnad. Innan du köper, kontrollera dina befintliga försäkringar.
     
  • Vi förbehåller oss alla rättigheter att ändra ordningen på aktiviteterna vid behov på grund av väder eller andra förhållanden.