En natur- och hälsoresa i Koli nationalpark
- Låt oss skapa de bästa sommarminnena på ön Tarina-Aho
Tarina-Aho är ett unikt semestermål på en ö i Sjön Pielinen, mitt i Kolis nationallandskap. Vår gård består av tre traditionella timmerbyggnader, som ursprungligen byggdes för hand i Norra Karelen och senare flyttades till Kelvänsaari.
För oss är Tarina-Aho en plats som kombinerar natur, Sjön Pielinen, sinnesfrid, tingens enkelhet samt den norra karelska traditionen och gästfriheten. Att anlända till Tarina-Aho är som en resa tillbaka i tiden – den hektiska vardagen och bekymmerna stannar kvar på fastlandet när du går ombord på båten.
Vi vill erbjuda våra gäster den mest lugna upplevelsen mitt i naturen, vilket är anledningen till att vi har försökt göra varje besök så speciellt just för dig.
Avgångar: på begäran sommaren 2026
Gruppstorlek: min 6 max 10
Program:
1. Dag
Välkommen
Upphämtning ankomstdag från tåg och ankomst till Tarina-Aho över Sjön Pielinen.
En alkoholfri välkomstdrink väntar deltagarna direkt vid incheckning. Efter att ha installerat sig i rummen berättar jag gärna historien om Tarina-Aho samtidigt som jag presenterar området. Beroende på ankomsttid erbjuds antingen dagkaffe eller middag, som innehåller gott om grönsaker och lokal mat. Vi avslutar dagen med att koppla av vid sjön och njuta av en traditionell, stämningsfull vedeldad bastu, varefter vi drar oss tillbaka till våra egna rum för en god natts sömn.
2. Dag
Sjön Pielinen
Vi börjar dagen med frukost i huvudbyggnaden Kuusela - Tarina-Aho, varefter vi åker på en dagsutflykt till Iso-Korppi. Vi korsar Sjön Pielinen med kanoter, som lätt rymmer 2 personer + en väska för resan. Det är mindre än 5 kilometer till Iso-Korppi, så restiden bör vara mindre än en timme. Vi tar med ingredienserna från Tarina-Aho för en omfattande lunchupplevelse i nationalparken. Vi tillagar lunch över öppen eld (om vädret tillåter, inkluderar även ett campingkök) medan vi njuter av Kolis underbara landskap. För denna resa skulle vi kunna kombinera skogsyoga eller meditation i Iso-Korppi. Resan varar fram till eftermiddagen, och när vi återvänder till Tarina-Aho erbjuds eftermiddagskaffe med något sött. Efter eftermiddagskaffet är det fri tid, och vi kommer att värma bastun från lunchtid och framåt. Efter bastun erbjuds en fräsch middag bestående av grönsaker, varefter vi drar oss tillbaka för en god natts sömn.
3. Dag
Koli nationalpark
Vi börjar morgonen med en ordentlig frukost, varefter vi packar matsäck för dagens besök i Koli.
- Det bästa av Koli-tur
Denna natursköna tur inkluderar Kolis mest berömda panoramavyer och de högsta punkterna i Koli nationalpark: Ukko-Koli, Akka-Koli och Paha-Koli. Från Kolis kullar kan du beundra den vidsträckta Sjön Pielinen 250 meter under dig, urskogarna, Kolinuuro-ravinen och Herajärvi-dalen som formats av den senaste glaciären.
Under turen berättar din guide intressanta fakta och historier om Koli, dess historia, natur och kultur, samt konstnärer som har funnit inspiration i Kolis kullar. Du ser spektakulära vyer under hela turen, och du har gott om tid att njuta av dem och ta foton. Välkommen att uppleva Koli nationalparks väsen och upptäck varför Koli är ett av Finlands mest älskade nationallandskap!
- Besök på Koli Nature Centre Ukko
Dagens höjdpunkt är att bada bastu i vår stora rökbastu, som vi värmer åt dig på kvällen. Efter rökbastun serveras en middag i huset, där vi erbjuder en mängd olika vegetariska rätter, samt fisk från Sjön Pielinen, beroende på tillgänglighet. Fritt program efter middagen.
4. Dag
Skog och örter
Den fjärde dagen på ön börjar med en rejäl frukost, efter vilken vi beger oss ut för att omfamna den omgivande skogen. För denna dag har vi en workshop om vilda örter och växter för fotbad. Efter skogsturen har vi en Karelsk pirog-workshop och lunch. Efter lunch är det fritt program på ön. På eftermiddagen erbjuds eftermiddagskaffe igen antingen utomhus eller i Kasinos balsal, varefter vi drar oss tillbaka till en hängmatta som vilar i tallarna vid stranden. Bastun är tillgänglig igen från cirka klockan sex och framåt, varefter vi äter en grillmiddag i stugan eller på gården.
5. Dag
Fiske och yoga
Vi äter frukost tidigt, efter vilken vi går på vandring. Vi har ett fiskeprogram för denna dag. Tanken skulle vara att alla skulle kunna prova att fiska med olika redskap. Belöningen för fisket skulle naturligtvis vara en handplockad lunch (självklart med reservation för annan mat vid otur med fisket) igen gemensamt, antingen i naturen (Iso-Korppi, Hiekkasaari, etc.) eller på Tarina-Ahos gård. Efter morgonprogrammet och lunchen blir det vila, varefter vi äter ett lätt mellanmål före nästa utflykt i naturen. Den andra halvan av dagen skulle kunna fokuseras på, till exempel, skogsyoga/lugna ner sig i naturen.
6. Dag
Staden Joensuu
På morgonen äter vi en vegetarisk brunch som firar skördesäsongen, varefter vi återvänder till fastlandet enligt ett flexibelt schema. Transfer till staden Joensuu. Sista natten på turen är på Lietsu Boutique Aparthotel i Joensuus centrum. Fritt program efter ankomst till hotellet.
7. Dag
Dags att säga hej då. Trevlig resa hem.
Pris: Från 1400€/person/ 6 nätter, 7 dagar
Inkluderar alla tjänster i detta resepaket / Boende, måltider och program, transfer / Person.
Ingår ej i priset: Flyg- eller tågbiljetter.
Mot extra kostnad: Flygplatstransfer
Vänligen notera:
- Reseförsäkring rekommenderas starkt för utlandsresor. En omfattande plan bör inkludera täckning för avbrott, försening och avbokning av resa, medicinska kostnader, akut medicinsk transport, förlust och skada på bagage.
- Vi förbehåller oss rätten att ändra ordningen på aktiviteterna eller programinnehållet om det behövs på grund av väder eller andra förhållanden.
- Turen är inte lämplig för personer med nedsatt rörlighet.