Från gästhus till gästhus Karelia à la carte Sauna Tour
Kliv in i en värld av autentisk avkoppling med en äkta finsk bastuupplevelse.
Detta oförglömliga bastuäventyr erbjuder fyra unika bastuupplevelser, var och en med sin egen speciella löyly – den lugnande, uppfriskande känslan av ånga som definierar finsk bastukultur. Känn den milda värmen på huden, andas in den rena luften och släpp stressen medan du njuter av inte bara själva basturna utan också läckra temabastumenyer och engagerande workshops som ändras dagligen. Varje ögonblick är utformat för att väcka dina sinnen och koppla dig samman med Finlands själ.
Upptäck smaken av Finland genom dess rika kulinariska traditioner
Finsk mat är en härlig blandning av rustika smaker från landsbygden och modern elegans. Fisk spelar en central roll i många traditionella rätter, medan de östra regionerna – som här i Karelen – är kända för tröstande recept som betonar svamp, rotfrukter och långkokt godhet, samt en variation av karelska piroger.
Vår mat inkluderar ofta fullkorn som råg, korn och havre, samt gott om vilda bär – inklusive blåbär, lingon och havtorn. Mejeriprodukter som mjölk och kärnmjölk avnjuts ofta både som drycker och som ingredienser i olika recept. Rotfrukter som kålrötter, rödbetor, rovor och potatis är också basvaror i traditionell finsk matlagning, vilket ger rikedom och djup åt många rätter.
Höjdpunkter
✅Under denna tur får du lära dig mer om finsk matkultur, samt uppleva finsk kultur och träffa lokalbefolkningen. Den utsökta maten är lokalt producerad, och vi använder också gott om ekologiska ingredienser!
✅Du njuter av en guidad cykeltur mellan gästhusen. Vi tar hand om din bagagetransport åt dig.
✅Eftersom vi är ansvariga och värnar om naturen transporteras dina sängkläder med ditt bagage från ett gästhus till ett annat. Du får en ny handduk varje dag.
Under detta bastuäventyr får du uppleva:
✅Vedeldad traditionell finsk grundbastu på gästhuset
✅Flodbastun
✅Traditionell sommarstugebastu
✅Traditionell rökbastu
För grupper: 2-12 personer
Guidade turer 2026:
6.-13.6.2026, 8 bokningar
29.8.-5.9.2026,3 bokningar
Program
Dag 1. Ankomst till Gästhuset Pihlajapuu.
Bastustigen börjar med en hälsning från värdinnan Minna.
- Turinformation
- Middag
- Övernattning på Gästhuset Pihlajapuu
Dag 2. Workshop om örter, bär och vilda grönsaker på Pihlajapuu
Vi lär oss att laga mat, baka eller konservera vilda grönsaker. Beroende på säsong har vi örter, blåbär, lingon, svamp, äpplen...
Vi förbereder lunch tillsammans från lokala råvaror
- Kvällsbastu: Vedeldad traditionell finsk grundbastu på Gästhuset Pihlajapuu
- Middag
- Övernattning på Pihlajapuu
Dag 3. Laitala flodbastu
Efter en utsökt frukost cyklar vi till Gästhuset Laitalan Lomat (25 km). Gäster kan också köra mellan gästhusen med egen bil om så önskas.
Laitala bastustig till flodbastun
Turen börjar med en hälsning från värdinnan Henna omkring kl. 14:00. Vi går igenom programmet tillsammans och hör berättelser om Laitalas historia och bastur.
Till lunch njuter vi av en "upplevelselunch" som Henna har förberett åt oss. Denna inkluderar handgjord karelsk pirog med äggsmör, leipäjuusto (finsk gnisselost), sallad, lingonsylt, havtornssylt, glaserade ägghalvor, risrullar, kantarellfyllda rågknappar, vispgrädde med bär, kaffe, te, hemlagad cheesecake.
Senare på eftermiddagen beger sig gästerna till skogen för avkoppling. Vi tar med hängmattor och njuter av skogsbad. Våra gäster väljer sin egen plats för att hänga upp hängmattan och vi kopplar av genom att lyssna på skogens ljud och fåglarnas sång. Efter avkopplingen samlar vi ingredienser till bastuhårskölj och förbereder vår egen sköljning.
Bastupplevelsen:
Bastuprogrammet börjar med en tjärad välkomstsnaps (alkoholfri), som avnjuts på Huvudhusets terrass. Därefter följer vi stigen över fältet till bastun. Bastun ligger vid Karhujoki älvs strand, det är en fridfull upplevelse att ta ett dopp från bryggan. I bastun berättar vår värdinna Henna knep och tips om hur man värmer bastun korrekt för en magisk upplevelse. Samtidigt förbereder vi bastun tillsammans för bastubadet. Efter att ha fått en bastuformel från Henna, kliver gästerna in i bastuns lena ångor. Vi tvättar oss i bastun med lokala handgjorda naturtvålar. Gästerna kan välja sin favorittvål att behålla, kanske blir det Hillan hurma eller Pakurin mahti. Dessa charmiga ekologiska Sola-tvålar är ekologiska och naturliga tvålar, råvarorna samlas in från den rena finska naturen. Under avkylningen njuter vi av bastukorgens delikatesser och uppfriskande drycker. Det finns möjlighet att bada.
Bastukvällen lyfts fram av en middag i en koja, som avnjuts vid öppen eld i en stämningsfull koja i Laitala.
Laitala bastustigs middagsmeny i koja
Laitala perunarieska (potatisrieska), rågbröd från ett lokalt bageri, smör
Ekologisk ostsallad och rotsallad
Grönsaks-potatisdumplings vid lägerelden, köttbullar gjorda på lokalt ranchkött.
Dessert inkluderar nokipannukahvi (sotgrytskaffe), örtte, lägereldspannkakor, vispgrädde, bärsylt
Hemlagad öl, bärsaft, vatten.
-Övernattning på Laitalan Lomat
Dag 4. Workshop om söta bullar och kakor på Laitalan Lomat
Värdinnan på Laitala, Henna, bakar med dig finska söta bullar kallade pulla, ett sött, kardemummasmakande bröd som äts till kaffe eller som dessert, och kanelbullar (korvapuustit) – pulla som rullats med kanel och socker. Eller så kan vi göra cheesecake med lokala bär.
- På eftermiddagen en kanottur på floden. med picknicklunch
- Kvällsbastu och middag
- Övernattning på Laitalan Lomat
Dag 5. Nurmesniemi sommarstugebastu
Efter frukost tur till den traditionella karelska byn Bomba.
Cykling 25 km till Nurmes. Picknickfika i Nurmes hamn (eller lunch på restaurang Supikas i Porokylä, Nurmes nya centrum).
Bomba-huset är hjärtat och huvudattraktionen i den karelska byn Bomba, och dess arkitektur speglar regionens rika och mångsidiga historia. Byggnaden öppnades i augusti 1978 och är en replika av det ursprungliga huset som byggdes av Jegor Bombin år 1855 i Suojärvi.
Där den ursprungliga ladugården en gång stod i det gamla Bomba-huset kan besökare nu njuta av Bomba Restaurang, känd för sina storslagna salar och varma gästfrihet. Runt Bomba-huset ligger en karelsk by, byggd för att förbättra områdets turismtjänster och för att ge besökare en autentisk upplevelse av karelsk kultur och tradition. Övernattning i den karelska byn Bomba i timmerbyggnaderna.
På eftermiddagen en härlig sommarkvälls båttur till Nurmesniemi bastu
Båtturen startar cirka kl. 17:00 från Bomba hamn.
Vi tar kvällsbastu i Nurmesniemi sommarstugebastu. Det finns möjlighet att bada.
Tillsammans med bastuupplevelsen kommer vi också att njuta av bastukorgens delikatesser.
Vi är tillbaka omkring kl. 21:00.
Bastukorg från Nurmesniemi:
Olika karelska piroger och äggsmör.
Sallader
Bärpaj och kex
Bärsaft
- Övernattning i den karelska byn Bomba
Dag 6. Byn Bomba och staden Nurmes
Frukost och morgonbad i Sjön Pielinen. Guidad promenad i Bomba-området. Besök i Bombas ortodoxa kapell.
Cykeltur via Nurmes till Gästhuset Pihlajapuu, 25 km.
- Lunch på kafé Thure i Nurmes gamla järnvägsstation
- Shopping och sightseeing i Nurmes.
- Övernattning på Gästhuset Pihlajapuu
Dag 7. Workshop i karelsk pirog och rökbastu
Bastulunchdelikatesser:
Karelska piroger
Grönsakssoppa
Rökbastu
Rökbastuupplevelsen börjar omkring kl. 16:00: Före bastubadet förbereder gästerna olika bastukvistar, till exempel av björk, en och asp. Bastuupplevelsen inkluderar OleHyvä ekologiska tvättmedel, en bastumössa, badrockar, handdukar och bastusitsar. Du kan paddla kanot från Gästhuset Pihlajapuu över sjön till Minnas rökbastu (cirka 1 km avstånd från gästhuset). Om vädret inte är bra åker du till rökbastun med bil, 6,5 km. Det finns möjlighet att bada.
Pihlajapuu rökbastustigs meny vid lägerelden i koja
Glödstekt lax
Säsongssallad med husets salladsdressing
Potatissallad med vildgrönsakspesto
Gräddfilsdressing till lax
Drycker av bär eller blad
Crêpes med bärsylt
- Övernattning på Pihlajapuu
Dag 8. Dags att säga hej då!
Totalpris: 1495€/person, 7 nätter, 8 dagar
Priset inkluderar: Fullservice bastustig från gästhus till gästhus: övernattningar i dubbelrum/tvåbäddsrum, sängkläder, helpension (frukost, lunch, bastustigsmeny, middag), gästhusen har rum med delat badrum och toalett. Tjänster enligt programmet inkluderar cyklar, guidning, bagagetransporter från ett boende till nästa, och grupptransporter från/till Kuopio flygplats.
Transfer och ankomstdetaljer
Gör ditt finska bastuäventyr enkelt från första stund.
Vi garanterar en smidig och bekväm start och avslutning på din resa genom Karelens autentiska bastukultur.
Ankomst med flyg: Din upplevelse börjar med en stressfri grupptransfer från Kuopio flygplats (rekommenderade flyg anländer omkring kl. 17:00) eller från Siilinjärvi järnvägsstation (tåg anländer omkring kl. 16:00).
På sista dagen, njut av en bekväm grupptransfer tillbaka till Kuopio flygplats (flyg omkring kl. 14:00) eller Siilinjärvi järnvägsstation (tåg omkring kl. 13:00).
Avresa från gästhuset är kl. 11:00.
Ytterligare privata transfers till/från Kuopio flygplats eller Siilinjärvi järnvägsstation finns tillgängliga för 400 € per taxi.
Ankomst med tåg: Vi erbjuder hämtning från Nurmes järnvägsstation kl. 14:00 eller 20:00.
På avresedagen avgår tåg från Nurmes kl. 6:35 (morgon) och 15:40 (eftermiddag). Kontrollera aktuell tidtabell med din researrangör.
Förläng din resa i Helsingfors
För att göra din resa ännu mer avslappnad kan vi inkludera en extra övernattning i Helsingfors antingen i början eller i slutet av din tur — eller båda.
Detta alternativ låter dig njuta av Finlands livliga huvudstad i din egen takt samtidigt som det säkerställer smidiga flygförbindelser.
!Observera:
Innehållet i menyerna och bastukorgen kan ändras beroende på råvarornas tillgänglighet och säsong.
Reseförsäkring:
Reseförsäkring rekommenderas starkt för utlandsresor. En omfattande plan bör inkludera täckning för reseavbrott, försening och avbokning, medicinska utgifter, akut medicinsk transport, förlust och skada på bagage.
Presentation av gästhusen:
www.laitalanlomat.com
www.aksytammat.fi
https://visitbomba.fi/en/all-places/bomba-house/