LÖRDAGBASTU
Välkommen att uppleva en oförglömlig bastuupplevelse på Saunamaa!
Djupt inbäddat i Norra Karelens skogar inbjuder denna mystiska gömma dig att njuta av den milda värmen från fem olika vedeldade bastur och uppleva autentisk finsk bastukultur när den är som bäst.
Den traditionella finska lördagbastun är uppvärmd från kl. 16.00 till 19.00 i den fridfulla naturen på Saunamaa. Mellan bastubaden kan du ta ett uppfriskande dopp i Lake Vaikkojärvis rena vatten och njuta av en uppfriskande Kotakylä-dryck eller mousserande Villi-vissy. I kåtan är du välkommen att njuta av egna snacks eller grilla korv över elden.
SOLNEDGÅNGSKÅTAN
Solnedgångskåtan är en mysig plats att svalka sig på mellan bastubaden. Även under svalare kvällar kan du beundra solnedgången över Lake Vaikkojärvi genom de stora fönstren. Kåtan kan också hyras för aktiviteter som konstverkstäder.
DUSCHAR
Rymliga tvätt- och omklädningsrum finns i en separat byggnad, med en terrass där du kan koppla av och njuta av en kyld alkoholfri Kotakylä bastudryck.
BADSTRAND
Stranden har en lång, grund sandstrand, perfekt för simning mellan bastubaden. Den är särskilt lämplig för barn och även för nybörjare som övar kanotpaddling.
Varaktighet: Ankomst kl. 16.00, avresa kl. 19.00 (totalt 3 timmar)
Kapacitet: 2–15 personer
Tillgänglighet: Lördagar i juli och augusti
(Andra tider tillgängliga enligt överenskommelse)
Bokning: Minst 1 dag i förväg
Pris: 45 €/person
Barn 5–10 år 22,50 €
Priset inkluderar:
Användning av bastur, dusch/omklädningsrum, bastudryck och användning av Solnedgångskåtan för egen medhavd fika
Språk: Finska, engelska
Produktinformation:
Lämplig för vuxna och familjer med barn. De flesta aktiviteter sker utomhus, så väderanpassade kläder och badkläder rekommenderas. Området är inte helt tillgängligt, och barn är alltid vårdnadshavarnas ansvar.
Tilläggstjänster