La 31.10.2026 klo 19 Hannikaisen sali, Nurmes-talo
Room Full Of Hendrix − 60 Years of Jimi Hendrix
Syksyllä 2026 tulee kuluneeksi tasan 60 vuotta siitä, kun Jimi Hendrix nousi maailmanmaineeseen ja muutti rock-musiikin suunnan lopullisesti. Tätä merkkipaalua juhlistaakseen suomalainen Room Full Of Hendrix lähtee laajalle 60 Years of Jimi Hendrix -kiertueelle, joka alkaa 24.9. Kiteeltä ja päättyy 13.11. Vantaalle.
Alkuvuodesta 2026 ensimmäisen Suomen kiertueensa tehnyt Room Full Of Hendrix onnistui valloittamaan konserttiyleisöt pääosin loppuunmyydyillä keikoillaan mm. Helsingissä, Tampereella ja Porvoossa. Yleisöpalaute oli jokaiselta bändin keikalta ylitsevuotavan hehkuttavaa. Erityistä on se, että jokainen Room Full Of Hendrix -konsertti on erilainen, koska biisilista vaihtuu keikkakohtaisesti ja sisältää paljon improvisaatiota Hendrixin hengessä.
Syksyn kiertue tarjoaa yleisölle sukelluksen Jimi Hendrixin sähköiseen maailmaan – aina psykedeelisestä bluesista räjähtävään rock-energiaan. Ohjelmistossa kuullaan klassikoita kuten Purple Haze, Voodoo Child ja Hey Joe, mutta myös harvinaisempia helmiä Hendrixin lyhyeltä, mutta vaikutusvaltaiselta uralta. "Hendrix ei ollut vain kitaristi, hän oli visionääri, jonka vaikutus kuuluu kaikessa nykypäivän musiikissa. Haluamme kunnioittaa tätä perintöä tuomalla mahdollisimman autenttisen ja intensiivisen elämyksen suomalaisyleisölle", Juho 'Kihara' Pitkänen kommentoi. Erityistä huomiota kiertueella on kiinnitetty nuoreen sukupolveen: useat konsertit ovat ikärajattomia, jotta kaikenikäiset fanit pääsevät kokemaan kitaralegendan taian.
Liput 30€